Obsah článku
Podlahové topení – co je to a jak funguje?
Podlahové topení tvoří potrubí, elektrické kabely, rohože nebo fólie, a jak už název napovídá, instaluje se pod podlahu. Jedná se o nízkoteplotní vytápěcí systém, který je dnes standardem při stavbách nízkoenergetických domů, ale i v případě rekonstrukcí se stává čím dál víc oblíbeným.
Funguje na principu sálání. Nejprve se ohřeje podlaha po celé ploše, teplý vzduch následně sálá do všech míst, nahřívá stěny, teplota se rovnoměrně rozkládá a vytváří příjemnou atmosféru.
Na rozdíl od klasického vytápění pomocí radiátorů nebo konvektorů, které nejdřív ohřívají vzduch a pak zbytek místnosti a tím způsobují zvýšenou prašnost, v případě podlahového topení vzduch proudí méně, nevíří prach a zároveň pomáhá udržovat optimální relativní vlhkost. Ta by se měla pohybovat v rozmezí od 45% do 55% a neměla by klesat pod 40%, což se v případě vytápění radiátory běžně děje.
Podlahové topení lze instalovat po celém domě nebo bytě, ale také umístit pouze do vybraných místnosti – nejčastěji koupelny, chodby, kuchyně, kde nejsou koberce, ale chcete, aby podlaha nestudila, ale byla příjemně teplá. Před instalací podlahového topení je třeba vědět, o jakou místnost se bude jednat, protože od toho se pak odvíjí hustota umístění jednotlivých smyček.
Existují dva druhy podlahového topení. Prvním z nich je topení elektrické, které funguje na principu přímého topení elektrickými kabely, fóliemi nebo rohožemi. Druhou možností je teplovodní podlahové topení, které využívá ohřev vody proudící v trubkách pod podlahovou krytinou.
Tyto druhy topení si podrobněji i s jejich výhodami a nevýhodami projdeme o pár řádku níž.
Než se k tomu dostaneme, podívejme se na výhody a nevýhody podlahového topení obecně. Pokud si pokládáte otázku, zda investovat do podlahového vytápění nebo zůstat u klasických radiátorů následující body by vám měly pomoct definitivně se rozhodnout.
Jaké jsou výhody podlahového topení?
1. Úspora místa a bezpečnost
První výhodou podlahového topení je velká úspora místa. Potrubí je umístěno pod podlahou, není vidět a na rozdíl od radiátorů, které zmenšují prostor a není před ně vhodné umisťovat žádný nábytek, tak nijak nezasahuje do prostoru. Tím pádem ušetříte místo a navíc zajistíte bezpečí dětem, které tak mají víc prostoru na hraní a nehrozí, že se o horký radiátor bouchnou nebo spálí.
Díky úspoře místa je tento způsob vytápění skvělou volbou pro malé místnosti, ale zároveň se perfektně hodí i pro vytápění velkých místnosti, kde by jinak bylo třeba instalovat hned několik radiátorů, abychom byli schopni interiér vyhřát na požadovanou teplotu.
2. Design a estetičnost
Máte smysl pro estetiku a chcete vyladit váš interiér do posledního detailu? S podlahovým topením je to mnohem jednodušší. Nemusíte řešit nevzhledné radiátory, místnost už na první pohled působí prostorně, vzdušně a esteticky.
3. Nižší teplota vytápění
Pro podlahové topení je charakteristická velká vytápěcí plocha, mnohonásobně větší než v případě klasických radiátorů. Díky tomu teplota vytápění je nižší. Abychom v místnosti dosáhli optimální teploty vzduchu kolem 22°C, stačí teplota podlahy v rozmezí od 22°C do 25°C. Při čem maximální teplota na jakou je možné podlahu vytopit je 35°C, proto nehrozí žádné riziko popálení.
Zároveň z ohledem na hygienické normy je možné tuto teplotu udržovat jen v místnostech s krátkodobým pobytem osob, jako je např. koupelna. V obývacím pokoji by teplota podlahy neměla překročit 29°C.
4. Nižší provozní náklady
S nižší teplotou vytápění samozřejmě souvisí i nižší náklady. U klasických radiátorů pro dosažení stejného pohodlí je potřeba teplota o 1-2°C vyšší, tím pádem i cena roste.
Pokud se navíc rozhodnete pro teplovodní podlahové topení, které najdete v mé nabídce služeb ušetříte také náklady na ohřev vody. Na rozdíl od otopné soustavy radiátoru, kde se voda ohřívá na vyšší teplotu cca 60–80 °C, u podlahového vytápění úplně stačí teplota kolem 38° C.
5. Minimální údržba
Navíc podlahové topení šetří nejen vaši peněženku, ale i váš čas a energii. Je totiž prakticky bezúdržbové. Utírání prachu, vysávání, čištění těžko přístupných radiátorů nemá rád asi nikdo. S podlahovým topením vám tyto povinnosti zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
6. Menší prašnost – skvělá volba pro alergiky a astmatiky
Nejenže při podlahovém topení nemusíte z žádných radiátorů utírat prach, ale také díky rovnoměrnému rozložení tepla vzduch neproudí tak jako u klasického vytápění a tím pádem se prach víří mnohem méně.
Tento druh topení je proto skvělou volbou pokud v domácnosti žije astmatik nebo alergik. U vytápění klasickými radiátory totiž vznikají velké teplotní rozdíly mezi teplotou u stropu a u podlahy. Horký vzduch stoupá rychle vzhůru, což způsobuje rychlé proudění vzduchu a víření prachu.
7. Nevysušuje vzduch
Další výhodou nejen pro astmatiky, alergiky a malé děti je i to, že podlahové topení nevysušuje vzduch, ale naopak udržuje v místnosti správnou vlhkost, díky čemu se mnohem lépe dýchá. Rozdíl ve vlhkosti vzduchu u podlahového topení a klasických radiátorů může být až 15 %!
8. Větší hygiena
Podlaha díky vytápění schne velmi rychle. Roztoče, bakterie a plísně tedy mají mnohem menší šanci. Oceníte to obzvlášť pokud máte doma miminko, které rádo leze po podlaze a prozkoumává každý kout.
9. Vhodné téměř pro každou podlahu
Výhodou podlahového vytápění je i to, že může být umístěné téměř pod každou krytinu, při čem mezi nejvhodnější materiály patří keramická dlažba, vinyl nebo PVC, které mají skvělou tepelnou vodivost.
Dá se však instalovat i pod laminát nebo dřevo, ale je třeba pamatovat na dodržení maximální povrchové teploty, které může mít podlahové topení v kontaktu se zvolenou krytinou. Je proto velmi důležité dodržet správný postup během instalace, při čem nejlepší, co můžete udělat je obrátit se s tímto úkolem na odborníka a nesnažit se o pokládku na vlastní pěst.
10. Příjemně teplá podlaha
Znáte ten pocit, kdy po teplé sprše došlápnete na ledovou podlahu v koupelně? Celý zážitek z koupání rázem zmizí. Nebo se po ránu probudíte z vyhřáté postele a ve chvíli, kdy stoupnete na podlahu už vás zebou nohy. Díky podlahovému topení se tyto trable stávají minulostí!
Místo toho vás čeká příjemný pocit pokaždé, když došlápnete na podlahu. A to není vše. Podlahové topení má navíc skvělé akumulační vlastnosti. Sice trvá déle, než se místnost vytopí, ale po vypnutí topení podlaha zůstává příjemně teplá ještě několik hodin.
Nevýhody podlahového vytápění
Samozřejmě jako každý systém i podlahové topení má své nevýhody. Přestože je jich podstatně méně než výhod, při rozhodování, jaký způsob vytápění doma zvolíme, je musíme vzít v úvahu.
1. Delší čas pro nahřátí
Největší nevýhodou podlahového topení je to, že po jeho zapnutí trvá delší dobu, než se místnost nahřeje. Proto tento druh vytápění není vhodný do objektů, jako jsou chaty nebo chalupy, které je nutné vytopit rychle za krátký čas.
U běžného bydlení to může být problém pouze při delší nepřítomnosti např. z důvodu dovolené nebo u prvního zapnutí, jinak si této nevýhody prakticky nevšimnete, díky vysoké setrvačnosti a akumulačních schopností podlahy, která udržuje v místnosti teplo i po odstavení od tepelného zdroje.
2. Delší čas pro vychladnutí podlahy
Teplá podlaha je většinou spíš výhodou, ale může být i nevýhodou např. v případě, že přetopíte a chcete teplotu rychle snížit. U podlahového vytápění to přirozeně nejde a tak musíte počkat několik hodin než podlaha vychladne.
3. Vzhled interiéru je třeba předem promyslet
Před vyhotovením projektu podlahového topení je třeba vědět, jaký druh podlahové krytiny použijeme. Přestože se hodí téměř všechny, nejlepší vlastnosti v tomto směru má rozhodně keramická dlažba. Můžeme použít také parkety, vinyl, linoleum, laminát nebo koberce, ale v tomto případě se musíme předem ujistit, že mají certifikaci pro podlahové topení.
Naopak pokud chceme podlahu z masivu nebo s koberci s dlouhým vlasem, na podlahové topení bychom měli raději zapomenout, protože pro tyto typy podlah není příliš vhodné.
Druhým důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu při promýšlení designu interiéru je rozmístění nábytku. Nábytek zakrývá velkou část plochy a může bránit správnému ohřívání místnosti. Při jeho výběru bychom měli vsadit na pravidlo méně je někdy více a ideálně volit nábytek na nožičkách.
4. Při poruše nutno rozebrat celou podlahu
Oprava podlahového vytápění se hodně prodraží, protože v případě závady (praskliny apod.) je někdy nutné celou podlahu vysekat a položit novou. Existují ale i jiné možnosti – např. speciální těsnící prostředky, ale ne vždy zaručí stoprocentní výsledek.
Pokud jste se tedy rozhodli pro instalaci podlahového topení, vsaďte na pomoc profesionálů, u kterých máte jistotu kvalitně provedené práce. V případě opravdu dobře odvedené práce je riziko opravy podlahového topení minimální – ba naopak, životnost některých výrobku určena výrobcem může dosahovat až 50 let.
5. Vyšší pořizovací cena
Tento bod schválně uvádím jako poslední, protože ne vždy to musí být pravda. Cena je odvíjí od mnoha faktorů jako je druh stavby, velikost místnosti, druh podlahového topení a mnoho dalších. Zatímco např. v malé novostavbě rodinného domku cena může být dokonce výhodnější než u klasického topení, v případě rekonstrukce staršího dvoupatrového domu bývá mnohem vyšší.
Na co si dát pozor?
1. Správný výběr druhu podlahového topení a tepelného zdroje
Než se pustíte do realizace podlahového topení, dobře si promyslete jaký druh je pro vaši domácnost lepší. Je to téma velmi široké, takže si ho podrobně rozebereme v příštím článku. Dnes jen pár rozdílů, abyste měli nějakou obecnou představu.
Elektrické podlahové topení
Výhody | Nevýhody |
jednodušší instalace | závislost na cenách elektřiny -> většinou vyšší provozní náklady |
možnost rychlé regulace topení | nevhodné pro starší, špatně zateplené objekty |
nastavení různých teplot v každé místnosti | |
obvykle nižší pořizovací náklady | |
minimální nutnost zvýšení podlahy | |
dlouhá životnost |
Teplovodní podlahové topení
Výhody | Nevýhody |
lepší akumulační schopnosti | náročnější instalace |
možnost připojit na libovolný zdroj tepla | nutnost zvýšení podlahy |
obvykle nižší provozní náklady | vyšší pořizovací náklady |
vhodné i do starších domů, hůře zateplených | menší možnost regulace |
dlouhá životnost | |
v létě může plnit funkci klimatizace |
Pokud si vyberete teplovodní podlahové topení, je třeba promyslet další krok – Jaký zdroj tepla zapojíte? Možností je opravdu hodně a lze je různě kombinovat:
- plynový kotel
- kotel na tuhá paliva
- kondenzační kotel
- tepelné čerpadlo
- solární kolektory
Každý z těchto zdrojů má své výhody i své mouchy, které je třeba vzít v úvahu ve vaší aktuální situaci i situaci na trhu – např. cen plynu. Ale, jak jsem psal výše, je to téma na celý článek, takže si o tom řekneme víc příště.
2. Kvalitní provedení
Jak už bylo zmíněno v nevýhodách v případě závady je třeba vyměnit celou podlahu. Proto je už ze začátku velmi důležité vybrat správného dodavatele, kvalitní materiály a raději než zkoušet něco na vlastní pěst, svěřit podlahové topení do rukou profesionála.
V případě, že si vyberete teplovodní podlahové topení můžete se na mě obrátit, rád s vámi vše proberu, vybereme nejlepší zdroj tepla pro vaši aktuální situaci a finanční možnosti, vše vám vysvětlím a profesionálně nainstaluji.
V případě, že budete chtít instalovat elektrické podlahové topení, mohu vám doporučit zkušeného kolegu.
3. Nutnost nahřívat podlahu postupně
V případě většiny podlahových krytin je dobré na začátku topné sezony nahřívat podlahu postupně. Pokud bychom termostat nastavili na vysokou teplotu hned, může dojít k deformaci a poškození podlahy.
Kdy raději volit klasické radiátory?
Oproti podlahovému vytápění mají radiátory mnohem méně výhod:
Jednou z nich je rychlejší odezva. Když zapnete topení, místnost se vám zahřeje rychleji, než v případě podlahového vytápění. Stejně tak radiátory vychladnou rychleji, takže v případě přetopení lze teplotu lehce snížit. Celkově regulace teploty je rychlejší a jednodušší. Vstupní investice v případě radiátorů jsou nižší, ale následné náklady na provoz jsou naopak vyšší. Radiátory navíc zabírají hodně místa, opticky zmenšují místnost a kazí dojem z designu interiéru. Teplo se nešíří rovnoměrně, prach se víc víří, vzduch vysušuje, je větší pravděpodobnost výskytu plísní atd.
Jak to tedy je? Kam raději umístit radiátor a kam podlahovku?
Pokud řešíte vytápění novostavby rodinného domu, volte určitě podlahové topení. Pokud hledáte nejlepší řešení pro vaši chalupu chatu nebo třeba přednáškovou místnost, posluchárnu, kde potřebujete topit nepravidelně a místnost vytopit rychle, tam volte radiátory. Jestli se nechcete pouštět do rozsáhlé rekonstrukce, raději radiátory ponechte také ve starších domech, bytech a budovách, kde nechcete strhávat celou podlahu.
Potřebujete poradit s podlahovým vytápěním? Pokud máte jakékoliv dotazy můžete mě kontaktovat telefonicky na 736 733 255, e-mailem na , prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Marek Brudny – váš instalatér
V příštím článku se dozvíte: Podlahové vytápění elektrické nebo teplovodní? Jaké jsou rozdíly? Podrobně si projdeme všechny klady a zápory jednotlivých druhů, podíváme se na různé možnosti tepelných zdrojů pro teplovodní vytápění, ukážeme si rozdíly v ceně i ve způsobu montáže a mnoho dalších.