Obsah článku
V minulém článku jsme si prošli výhody a nevýhody podlahového vytápění, a vysvětlili si, kdy je lepší instalovat klasické radiátory. Řekli jsme si také, že rozlišujeme dva druhy podlahového topení: teplovodní podlahové vytápění a elektrické, a ve zkratce si ukázali nejdůležitější rozdíly. Jelikož je toto téma ale velmi široké, slíbil jsem vám další článek, ve kterém se budeme už věnovat těmto dvěma druhům topení velmi podrobně. Tak tady ho máte!
Elektrické podlahové topení – jak funguje a jaké má výhody?
Elektrické podlahové vytápění tvoří vytápěcí kabely, rohože nebo fólie, které se podkládají přímo pod podlahu a zmáčknutím tlačítka se rozehřejí. Mezi hlavní výhody patří:
1. Jednoduchá instalace s minimálním zvýšením podlahy
Elektrické podlahové topení je mnohem jednodušší na instalaci než teplovodní podlahové vytápění. Kabely a rohože se pokládají přímo pod podlahovou krytinu. Jsou tenké, nepotřebují moc místa, takže podlahu stačí navýšit o cca 2 cm.
2. Nízké pořizovací náklady
Díky jednoduché instalaci pořízení elektrického podlahového vytápění vychází mnohem levněji než instalace teplovodního vytápění.
3. Úspora času a místa
S elektrickým podlahovým topením navíc ušetříte nejen peníze, ale i váš čas a místo. Nepotřebujete předem promýšlet, jaký zdroj tepla zvolit, řešit povolení na komín, zařizovat kotelnu, kupovat kotel nebo tepelné čerpadlo apod. Je také skvělou volbou, pokud vás tlačí čas a potřebujete otázku topení sfouknout co nejrychleji.
4. Možnost regulace teploty topení
Topení má centrální řídící jednotku, díky které si můžete jednoduše nastavovat z jednoho místa v domě různé teploty pro každou místnost zvlášť. V obývacím pokoji tak můžete mít teplotu vyšší a v ložnici si ji naopak snížit. Regulace má navíc několik režimů, jako např. ,,dovolená,“ díky čemuž se přesně přizpůsobí vaším potřebám.
5. Dlouhá životnost
Elektrické podlahové topení má obvykle delší životnost než teplovodní podlahové topení, které závisí od více faktorů jako např. životnosti zdroje tepla (kotle, tepelného čerpadla apod.). Někteří dodavatelé elektrických kabelů nabízejí dokonce doživotní záruku.
Toto jsou výhody, které má elektrické podlahové vytápění ve srovnání s teplovodním. Další výhody jsou pak pro oba druhy topení společné: úspora místa, bezpečnost a estetičnost, nižší teplota vytápění a tím pádem nižší provozní náklady než u klasických radiátorů, téměř žádná údržba, nízká prašnost, správná vlhkost vzduchu a vysoká hygiena – skvělá volba pro alergiky a astmatiky, vhodné téměř pro každý druh podlahové krytiny.
Více se o výhodách rozepisovat nebudu. Pokud máte zájem, všechny další potřebné informace najdete v předchozím článku Podlahové topení nebo klasické radiátory?.
A jak je to s nevýhodami elektrického podlahového topení?
Elektrické podlahové topení má mnoho výhod, ale právě nevýhody jsou často rozhodujícím faktorem při výběru vhodného vytápění pro váš dům či byt. A v případě elektrického topení je jedna nevýhoda docela zásadní:
1. Drahý provoz
Jak už víte z předchozího bodu, jednou z největších výhod elektrického podlahového vytápění oproti teplovodnímu je nízká pořizovací cena. Bohužel tím úspora peněz končí. Provoz tohoto druhu topení závisí na cenách elektřiny, takže se může hodně prodražit, a na rozdíl od teplovodního vytápění v tomto případě nejde napojit další tepelný zdroj. Maximálně lze kombinovat s fotovoltaikou.
Elektrické vytápění se proto doporučuje instalovat především do dobře zateplených nízkoenergetických domů, kde ztráty energie nejsou velké. Naopak v případě starších objektů je lepší vsadit na jiný druh topení – teplovodní podlahové topení nebo klasické radiátory. Eventuálně lze elektrické vytápění v těchto domech využít jako doplňkové nebo jim vytápět jen některé místnosti např. koupelnu.
2. Riziko přetopení kabelu při nevhodném nábytku
Jak jsme si vysvětlili v prvním článku o podlahovém vytápění, jak v případě teplovodního, tak elektrického vytápění je lepší volit nábytek na nožičkách. Zatímco u teplovodního topení zastavěním podlahy snížíte pouze výkon (podobně jako byste zvolili do místnosti menší radiátor), v případě elektrického vytápění se zastavění podlahy nábytkem pojí s rizikem přetopení kabelu a poškozením podlahového topení.
Toto jsou asi dvě nejdůležitější nevýhody elektrického topení oproti teplovodnímu. Další nevýhody platí pro oba druhy topení a podrobně jsme je probírali v předchozím článku. Ale pokud jste ho nečetli a chcete vědět víc pro jistotu si to rychle shrneme. Mezi další nevýhody podlahového vytápění (obecně) patří: delší čas pro nahřátí a vychladnutí podlahy, v případě špatné instalace a poruchy je někdy nutné vyměnit celou podlahu, vyšší pořizovací cena než u klasických radiátorů.
Jelikož se zabývám montáži teplovodního podlahového topení, více se o elektrickém topení rozepisovat nebudu. Pokud byste však potřebovali s čímkoliv poradit nebo zodpovědět nějaké otázky, určitě mě kontaktujte, rád vám poradím nebo doporučím svého skvělého kolegu, který se odborně zabývá právě montáži elektrického topení.
A teď už pojďme na další bod, který je naopak moji parketou: teplovodní podlahové vytápění.
Teplovodní podlahové vytápění – co je to a jak funguje?
Zatímco v případě elektrického topení elektrické kabely zavedené v podlaze samy o sobě zahřívají místnost, teplovodní podlahové vytápění má v podlaze zavedeny hadice a trubky, které samy o sobě nehřejí.
Aby teplovodní podlahové topení fungovalo, potřebuje někde ohřát vodu, která následně proudí trubkami od místa ohřevu pod celé trase a předává své teplo okolí. Teplota přiváděné vody se pohybuje v rozsahu 40 až 70 °C. Zdrojem tepla může být libovolný kotel nebo třeba solární panely.
Teplovodní podlahové vytápění můžeme rozdělit podle způsobu tvarování otopného hada na:
- plošné spirály
- meandry
- paralelní pokládka
Při tvoření projektu otopné plochy lze pracovat s mokrou nebo suchou variantou. O co vlastně jde, a jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďme se na to podívat.
Mokré teplovodní podlahové vytápění
V případě volby mokrého podlahového topení se na podkladový beton podkládá hydroizolace. Na ni se pak umístí tepelná izolace, izolační fólie nebo podklad pro podlahové vytápění. Otopný had je tedy zalit přímo betonem o tloušťce cca 65 mm nebo anhydritem, kde stačí i tloušťka 55 mm. Předpokládaná teplota otopné vody v případě mokrého topení se pohybuje okolo 35 °C.
Jaké jsou výhody tohoto topení oproti suchému?
- nízká cena => nižší vstupní náklady
- vysoká tepelná vodivost
- velmi dobrá teplotní setrvačnost
- nejčastější volba pro většinu domácností
Tento typ vytápění je skvělou volbou do novostaveb i do nově rekonstruovaných domů. Díky své nízké pořizovací ceně (ve srovnání se suchým podlahovým topením) bývá nejčastější volbou u většiny domácností. Navíc ho lze používat během celého roku. V zimě podlaha příjemně hřeje, v létě lze místo horké vody pustit trubkami studenou a jednoduše změnit topení na chlazení.
Suché teplovodní podlahové vytápění
V případě suchého provedení se otopný had nezalévá. Potrubí je umístěno do izolační vrstvy pod betonovou desku. Od cementového potěru trubky odděluje hydroizolační fólie. Teplota přiváděné vody je vyšší než u mokrého topení. Pohybuje se mezi 40 až 70 °C.
Jaké jsou výhody suhého topení oproti mokrému?
- jednoduchá montáž
- nízká hmotnost.
- nízká výška podlahy
- rychlá změna teploty
- kratší náběhový čas – do 60 min.
Náklady na instalaci suchého podlahového topení jsou sice vyšší než u mokrého, ale jeho provoz je naopak více ekonomický. Tento typ podlahového vytápění zvolte pokud vaším hlavním cílem je rychlé vytopení místnosti nebo v případě rekonstrukce, kde si nemůžete dovolit příliš zvýšit podlahu.
Než položíme podlahové vytápění je potřeba mít dokončené omítky na všech stěnách sousedících s podlahou, osazené zárubně dveří, napojeny kotel, osazeny rozdělovače, sběrače a ostatní prvky soustavy. A také odstraněny veškeré nerovnosti, nečistoty a další nedostatky.
Jaké jsou výhody teplovodního podlahového topení?
1. Možnost připojit na libovolný zdroj tepla
Zatímco v případě elektrického podlahového topení jediným tepelným zdrojem je elektřina, teplovodní podlahové vytápění může mít napojen jakýkoliv zdroj, ba dokonce jich může mít několik najednou:
- tepelné čerpadlo
- plynový kotel
- elektrokotel
- kotel na tuhá paliva
- solární kolektory/fotovoltaika
- Krbová vložka s teplovodním výměníkem
2. Nižší náklady na vytápění
Přestože pořizovací náklady oproti elektrickému topení jsou vyšší, provozní náklady vychází většinou mnohem lépe. V dnešní době to může být sporné, protože opravdu hodně záleží na jaký zdroj tepla máte topení napojeno, ale obecně toto pravidlo platí.
3. Velmi dobré akumulační schopnosti
Teplovodní podlahové vytápění má skvělé akumulační schopnosti, což znamená, že dokáže udržet místnost teplou po velmi dlouhou dobu. Díky tomu šetří energii, což má, jak už bylo zmíněno v předchozím bodě, příznivý dopad na náklady.
4. Funkce klimatizace
Na rozdíl od elektrického vytápění, teplovodní podlahové vytápění lze díky vodě proudící v trubkách jednoduše změnit na klimatizaci. V zimě tedy podlahu krásně prohřeje, v létě stačí místo horké vody pustit trubkami studenou a podlaha rázem příjemně chladí, což v parném létě jistě oceníte. A to nejen ve dne, ale i v horkých letních nocích.
5. Vhodné i do starších objektů
Elektrické podlahové topení se doporučuje hlavně do novostaveb a nízkoenergetických domů. V případě staršího, hůře zatepleného objektu vám náklady na provoz rapidně porostou. U těchto druhů staveb (pokud vyloučíte klasické vytápění radiátory) je proto lepší volbou právě teplovodní podlahové topení, které lépe akumuluje teplo a spotřebu energie snižuje.
Výhod tohoto topení je ještě mnohem víc, ale jelikož jsou společné s elektrickým topením, po druhé je rozepisovat nebudu. Vše najdete v prvním článku na toto téma: Podlahové topení nebo klasické radiátory?.
A co nevýhody? Jsou nějaké?
Teplovodní podlahové topení stejně jako všechno na světě má kromě výhod také nějaké nevýhody. Tak se na ně pojďme podívat:
1. Vysoká pořizovací cena a náročnější instalace
Na rozdíl od elektrického podlahového topení je teplovodní podlahové vytápění mnohem náročnější na instalaci, s čím se neúprosně pojí i vyšší cena. Jak jsme si ale řekli už u výhod, pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale samotný provoz pak vychází levněji, takže tato počáteční investice se vám nakonec vrátí.
2. Menší možnost regulace
Systém se nejčastěji reguluje snížením nebo zvýšením teploty vody a způsobem start/stop – tedy buď podlahové topení máte zapnuté nebo ne. Dá se také regulovat i jednotlivé okruhy a uzavírat je manuálně nebo pomocí elektropohonů, ale v praxi to příliš dobře nefunguje (stačí otevřít dveře a teploty se srovnají).
Shrnutí základních rozdílů mezi teplovodním podlahovým topením a elektrickým.
Seznámili jste se se všemi výhodami a nevýhodami jak elektrického podlahového topení, tak teplovodního podlahového vytápění, ale stále váháte, který způsob bude pro vás lepší? Abych vám to trochu usnadnil, připravil jsem pro vás tabulku, kde ještě jednou ve zkratce rozeberu jednotlivé druhy vytápění podle kategorií, které by vás mohly zajímat.
Kategorie | Elektrické podlahové topení | Teplovodní podlahové vytápění |
Pořizovací náklady | nižší cena | vyšší cena |
Instalace topení | velmi snadná, vyžaduje jen správně zvolit délku kabelu, protože tu pak nelze změnit | náročnější, vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti |
Výška podlahy | minimální nutnost navýšení | nutno podlahu víc zvýšit |
Omezení interieru | ideálně volit nábytek na nožičkách jinak hrozí přetopení kabelu | bez omezení výběru nábytku, zastavění plochy ale snižuje účinnost |
Regulace topení | možnost regulovat teplotu z jednoho místa pro každou místnost zvlášť | spíše bez možnosti regulace, v praxi obvykle jedna teplota pro celý dům |
Provozní náklady | vyšší náklady | nižší náklady |
Údržba | žádná | minimální (základní péče o topný systém) |
Lokalizace a oprava závady | je potřeba speciální vybavení, lokalizace závady se proto prodraží, obvykle stačí spojku lokálně vyměnit | prosakující voda prozradí poruchu, přesná lokalizace je někdy obtížná, obvykle lze lokálně vyměnit spojku |
Životnost | náchylnější na poškození vlivem špatné instalace nebo přetopením. Jinak stejně jako teplovodní varianta vydrží desítky let. | závada je méně pravděpodobná, ale je nutno měnit zdroj tepla např. kotel. Samotné topení vydrží desítky let. |
Pokud jste se rozhodli pro elektrické podlahové topení, můžete mě kontaktovat a rád vám doporučím zkušeného kolegu, který vám s montáži pomůže. Pokud je pro vás lepší volbou teplovodní podlahové topení, pak je pro vás rád udělám osobně. Zavolejte mi na 736 733 255 a domluvíme schůzku, kde si probereme všechny detaily. Než se ale potkáme, určitě si budete chtít promyslet i nejlepší zdroj tepla pro vaše potřeby. Abych vám to usnadnil, sepsal jsem pro vás ještě několik informací k jednotlivým možnostem ohřevu vody.
Jaký tepelný zdroj pro teplovodní podlahové vytápění vybrat?
1. Tepelné čerpadlo
Tepelného čerpadlo využívá pro své fungování obnovitelné zdroje energie. Jedná se tedy o plně ekologický způsob vytápění, během kterého teplo proudí z oblasti s nižší teplotou do oblasti s vyšší teplotou. Čerpá energii z vody, vzduchu nebo země a náklady na provoz jsou velmi nízké. Je ale třeba počítat s tím, že počáteční investice do tepelného čerpadla bude vysoká. Co ale možná nevíte je, že na tepelné čerpadlo lze získat dotace.
VÝHODY | NEVÝHODY |
ekologické (žádné emise) | vysoké pořizovací náklady |
téměř bez údržby | hlučný provoz |
vysoká úspora energie | životnost kompresoru cca 10 let |
lze získat státní dotace |
2. Fotovoltaika nebo solární kolektory
Tepelné čerpadlo se často kombinuje s fotovoltaikou. Jedná se o nejekologičtější způsob vytápění a využití přírodních zdrojů energie. Při aktuálních cenách elektřiny nebo plynu se tento způsob vytápění stává víc a víc oblíbeným. Fotovoltaické panely se montují nejčastěji na střechu a využívají sluneční záření k tvorbě elektřiny. Stejně jako u tepelného čerpadla i pro fotovoltaiku si můžete zažádat o státní dotace, které vám mohou pomoct počáteční náklady snížit.
Téměř stejně fungují solární kolektory, s tím rozdílem, že nevyrábějí elektřinu, ale generují teplo. Jsou vhodné pro ohřev vody. Výhody a nevýhody obou systému jsou téměř totožné, jen cenově jsou sluneční kolektory levnější variantou.
VÝHODY | NEVÝHODY |
ekologické (žádné emise) | počasí a roční období má vliv na účinnost |
tichý provoz | vysoká pořizovací cena |
minimální údržba | po letech účinnost slábne |
státní dotace |
3. Kotel na tuhá paliva
Dalším zdrojem, jaký si můžeme pro teplovodní podlahové topení vybrat je kotel na tuhá paliva. Přestože dnes se všude hodně propaguje ekologie, tento typ vytápění patří v Česku stále mezi poměrně oblíbené. Nejčastěji se využívá v rodinných domech, kde není přístup k plynové sítí. Při výběru paliva můžete vybírat z poměrně široké škály možností: dřevěné pelety, černé uhlí, ekohrášek – tedy drcené černé uhlí, hnědé uhlí, méně často grafit nebo rašelina. Pokud hledáte levnou variantu topení, kotel na tuhá paliva pro vás bude to pravé. Musíte ale počítat s tím, že tato varianta není příliš ekologická.
VÝHODY | NEVÝHODY |
nižší provozní náklady | vyšší pořizovací náklady |
jednoduchá obsluha kotlů | nutnost pravidelně kotel kontrolovat |
dostupnost topného materiálu | negativní vliv na životní prostředí |
pravidelné čištění a revize komínu |
Jelikož typů kotlů na tuhá paliva je hodně a tento článek nemůže být nekonečný, dneska se podíváme ještě na další zdroje ohřevu vody a o kotlích si více povíme zase příště.
4. Plynový kotel
Jako další můžete pro ohřev využít plynový kotel. Vytápění pomocí plynu je velmi jednoduché a pohodlné. Na rozdíl od kotle na tuhá paliva, tady stačí na termostatu nastavit teplotu a topíte. Dříve patřilo k oblíbeným způsobům topení především kvůli velmi nízké ceně plynu. To se bohužel v roce 2022 změnilo, a v dnešní době je topení plynem jak finančně, tak z pohledu dodávky plynu hodně nejisté. Pokud se tedy rozhodnete pro plynový kotel, doporučuji nespoléhat se jen na něj, ale zvolit kombinaci s jiným tepelným zdrojem.
VÝHODY | NEVÝHODY |
šetrné k životnímu prostředí | vysoké ceny plynu |
pohodlné a téměř bezúdržbové | nejistá dodávka plynu |
ovládání na dálku pomocí aplikace | plyn není dostupný všude |
vysoké ceny moderních plynových kotlů | |
pravidelná revize komínu |
Pro ohřev vody se velmi často využívá plynový kondenzační kotel.
5. Elektrokotel
Pro ohřev vody v případě teplovodního podlahového vytápění můžete využít také elektrokotel, který, jak už název napovídá, zajišťuje topení pomocí elektřiny. Nejčastěji se využívá v pasivních a nízkoenergetických domech.
VÝHODY | NEVÝHODY |
nízká pořizovací cena | vysoké ceny elektřiny |
rychlá a jednoduchá instalace | |
tichý provoz |
6. Krbová vložka s teplovodním výměníkem
Skvělou kombinací s podlahovým topením je také krbová vložka s teplovodním výměníkem. Jedná se o velmi ekologický a ekonomicky výhodný způsob vytápění, který, na rozdíl od ostatních zdrojů, vás zahřeje nejen na těle, ale i na duši. Pohledu do živého ohně, obzvlášť během dlouhých zimních večerů, se totiž nic nevyrovná.
VÝHODY | NEVÝHODY |
příjemná atmosféra | vyšší prašnost v místnosti |
ideální kombinace s jinými zdroji | nutné čištění a revize komínu |
nezávislost při výpadku elektřiny nebo plynu | častější přikládaní |
méně ekologická |
Teplovodní podlahové vytápění – instalace
Stavíte a rozhodli jste se pro teplovodní podlahové vytápění? Pak jste na správném místě. Nabízím montáže podlahového topení v Českém Těšíně, Třinci, Karviné a širokém okolí. První seznamovací schůzku, kde probereme detaily, možnosti a všechna vaše přání máte vždy ZDARMA, stejně jako vyhotovení cenové nabídky. Pracuji pouze s kvalitními materiály, proto ceny mých služeb mohou být vyšší než u konkurence. Proč tomu tak je si můžete přečíst v článku O mě, díky kterému mě zároveň můžete lépe poznat, než se rozhodnete mé služby využít.
Pokud máte jakékoliv dotazy můžete mě kontaktovat telefonicky na 736 733 255, e-mailem na , prostřednictvím kontaktního formuláře nebo na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Marek Brudny – váš instalatér